Tradičné metódyV rámci skupiny tradičných metód aplikujeme v procese finančného plánovania predovšetkým globálnu metódu, vychádzajúcu z vypracovaných vecných častí plánu, ako je plán predaja, výroby, investícií, ľudských zdrojov. Z týchto preberá potrebu finančných prostriedkov a výšku vytváraných finančných zdrojov. V krátkodobom horizonte aplikujeme metódu postupného zostavovania rozpočtov, pri ktorej sa rozpočty porovnávajú s pôvodným návrhom finančného plánu a uvádzajú sa do vzájomného súladu.
|
Indikatívne metódySpomedzi indikatívnych metód, slúžiacich na rýchly odhad budúcich finančných položiek aplikujeme predovšetkým metódu percentuálneho podielu na tržbách, vychádzajúcu z predpokladu fixného pomeru medzi jednotlivými finančnými položkami a objemom realizovaných tržieb. Za predpokladu diferencovaného vývoja tohto pomeru aplikujeme regresnú metódu, s uplatnením variabilného pomeru. Za plánovaní štruktúry aktív, finančnej štruktúry a kapitálovej štruktúry aplikujeme aj metódu pomerových finančných ukazovateľov.
|
Finančné modelyV prípade potreby riešenia komplexných rozhodovacích úloh súvisiacich s procesom finančného plánovania, využívame ucelené nástroje simulačných a optimalizačných modelov. Simulačné modely podporujú variantné vypracovanie finančných plánov, zatiaľ čo optimalizačné modely umožňujú identifikovať optimálne riešenia vzhľadom na relevantné kritériá a východiskové predpoklady. V závislosti od účelu využitia výsledkov plánovania aplikujeme tieto modely samostatne alebo v nadväzujúcej kombinácii.
|
Pomerové ukazovateleFinančné pomerové ukazovatele využívame predovšetkým v procese analýzy likvidity, rentability, aktivity a zadlženosti podniku. Zároveň ich aplikujeme za účelom hodnotenie úrovne nákladov, efektivity a hospodárnosti transformačného procesu. Špecifickými postupmi, s využitím týchto ukazovateľov, je realizovaná horizontálna a vertikálna analýza finančnej bilancie a finančných výsledkov. Uvedené analýzy sú doplnené o determinačnú analýzu v podobe analýzy vplyvu zmien analytických ukazovateľov na zmenu ukazovateľov vrcholovej úrovne.
|
Komplexné ukazovateleV procese finančno-ekonomickej analýzy podniku spravidla aplikujeme komplexné ukazovatele EVA, RI a MVA. Ukazovateľ Ekonomická pridaná hodnota (EVA) predstavuje hodnotu vytváranú podnikom po uspokojení nárokov vlastníkov a veriteľov. Hlavné faktory ovplyvňujúce jej úroveň sú čistý prevádzkový zisk, oportunitné náklady a priemerné náklady kapitálu. Diskontovaním budúcich hodnôt EVA kvantifikujeme Trhovú pridanú hodnotu (MVA), ktorou určujeme rozdiel medzi súčasnou trhovou hodnotou podniku a investormi vloženým kapitálom. V špecifických prípadoch analyzujeme aj Hodnotu reziduálnych príjmov (RIV).
|
Predikčné modelyKomplexné predikčné finančné modely využívame za účelom ex-ante predikcie budúcej finančnej situácie analyzovaného podniku. Za týmto účelom kombinujeme výsledky validných a reliabilných finančných modelov, vrátane Indexu podnikateľa, Altmanovho Z-skóre, Indexu bonity, Tafflerovho modelu, Springate modelu a modelu IN 95, dôsledne prispôsobenému na tuzemnské podmienky. Potrebu uplatnenia týchto modelov v prvom kroku verifikujeme takzvaným Rýchlym testom.
|
TEL+421 2 555 68 622
WEBhttp://corpora.sk
ADRESAZáhradnícka 68, 821 08 Bratislava
OTVÁRACIE HODINYPracovné dni: 07:00 - 17:00
|
|