Nehnuteľnosti a bytové zariadeniePredmetom ohodnotenia sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom. V závislosti od charakteru konkrétneho prípadu, za účelom ohodnotenia nehnuteľností aplikujeme jednu z viacerých prípustných metód: porovnávaciu metódu, metódu polohovej diferenciácie, výnosovú metódu, alebo kombinovanú metódu. Prípustné je i využitie viacerých metód súčasne. V procese ohodnotenia nehnuteľnosti je potrebné vykonať podrobné analýzy: analýzu polohy nehnuteľnosti, analýza využitia nehnuteľnosti a analýzu prípadných rizík spojených s využívaním nehnuteľnosti.
|
Cestné vozidláVšeobecná hodnota vozidla je jeho hodnota v danom mieste a čase vyjadrená v peňažných jednotkách, pri stanovení ktorej sú okrem vplyvu opotrebenia zohľadnené aj vplyvy trhu, čiže predajnosť vozidla. Jej výška je ovplyvnená stanovením technickej hodnoty a koeficientu predajnosti. V špecifických prípadoch sa stanovuje reprodukčná obstarávacia hodnota, ktorú treba uhradiť pri obstaraní porovnateľného vozidla obvyklým spôsobom, vrátane primeraných nákladov na jeho obstaranie. Stanovujeme ju sa ako súčet všeobecnej hodnoty a nákladov na jeho obstaranie:
|
Strojové zariadeniaKaždý stroj sa hodnotí zásadne ako celok. V rámci stroja možno identifikovať funkčne, konštrukčne, úžitkovo a významovo kompaktné celky, nazývané skupina. Jej vyčlenenie má opodstatnenie ak má skupina podstatne iný technický stav, respektíve keď má skupina oproti stroju ako celku výrazne odlišnú životnosť. V takom prípade sa upúšťa od zásady ohodnotenia stroja ako celku, a stroj sa ohodnotí rozčlenený na skupiny. Pri ohodnotení sa vychádza z východiskových hodnôt, vstupných cien alebo porovnateľnej hodnoty. V procese ohodnotenia sa stanovuje technická hodnota stroja a koeficient jeho predajnosti, ako aj technická hodnota výbavy stroja spolu s koeficientom jej predajnosti.
|
Elektrotechnické zariadeniaZaraďujeme sem akékoľvek zariadenie, ktoré sa používa na výrobu, premenu, prenos, akumulovanie, distribúciu alebo využitie elektrickej energie, vrátane transformátorov, prístrojov, zariadení pre elektrické rozvody, spotrebiče, ako aj reprodukčnú a audiovizuálna techniku. Všeobecná hodnota je stanovená k rozhodujúcemu dátumu pri rešpektovaní trhových podmienok v mieste hodnotenia, kompletnosti zariadenia, technického stavu, ako aj úplnosti sprievodnej a technickej dokumentácie. Táto hodnota sa stanovuje kvantifikáciou technickej hodnoty a koeficientu predajnosti daného zariadenia.
|
Priemyselné právaDo tejto kategórie predmetov ohodnotenia zaraďujeme predovšetkým patenty na vynálezy, úžitkové vzory, dizajny, topografie polovodičových výrobkov, ochranné známky, označenie pôvodu výrobkov a zemepisné označenie, ako aj obchodné meno. V súčasnosti je za účelom ohodnotenia tejto kategórie nehmotného majetku najpoužívanejšou metódou metóda licenčnej analógie. V závislosti od konkrétneho prípade je však možné aplikovať aj iné výnosové metódy: metódu prírastkov výnosov, reziduálnu metódu, metódu kapitalizácie odčerpateľných zdrojov, ako aj metódy založené na nákladovom či porovnávacom princípe..
|
Pohľadávky |
Cenné papiere |
Zásoby |
Všeobecnú hodnotu pohľadávok stanovujeme po vykonaní inventarizácie ku dňu spracovania znaleckého posudku. Z hľadiska výpočtu ide o súčin východiskovej hodnoty a koeficientu vymožiteľnosti. Východiskovou hodnotou sa rozumie jej účtovná hodnota. Najdôležitejšou časťou ohodnocovania je preto objektívne stanoviť koeficient vymožiteľnosti. Pri jeho posudzovaní využívame rôzne metódy, v závislosti od konkrétnej situácie. Ide predovšetkým o metódu finančno-ekonomickej analýzy dlžníka, metódu kriteriálneho delenia do skupín, metódu diferenciálnej vymožiteľnosti, metódu čistej súčasnej hodnoty s faktorom rizika, a iné špecifické metódy. Zohľadňujeme pritom musí najmä právny, ekonomický a spoločenský stav dlžníka.
|
V rámci tejto kategórie služieb ohodnocujeme predovšetkým cenné papiere ako akcie, dlhopisy, podielové listy, vkladové listy, vkladové knižky, záložné listy, podielnické listy, investičné certifikáty, pokladničné poukážky, šeky, a iné špecifické cenné papiere. Pri stanovení všeobecnej hodnoty cenných papierov aplikujeme v závislosti od konkrétneho prípadu niektorú z metód využívaných na stanovenie hodnoty podniku alebo jeho časti: podnikateľskú metódu, majetkovú metódu alebo kombináciu týchto dvoch metód. V prípade, že ide o cenné papiere, pri ktorých je predpoklad jeho ukončenia, aplikuje sa likvidačná metóda,
|
V rámci tejto kategórie služieb stanovujeme všeobecnú hodnotu materiálu, nedokončenej výroby a polotovarov, hotových výrobkov, zvierat, a tovaru. V procese stanovenia všeobecnej hodnoty vychádzame z východiskovej hodnoty zásob ku dňu spracovania znaleckého posudku alebo z hodnôt porovnateľných položiek zásob, pričom zohľadňujeme ich skutočný fyzický a morálny stav, možnosť ich speňaženia a náklady spojené s ich predajom. Samostatne sa stanovuje všeobecná hodnota neupotrebiteľných zásob, ktorá zodpovedá objemu odčerpateľných zdrojov, ktoré možno dosiahnuť zo speňaženia zásob po odpočítaní nákladov spojených s ich speňažením.
|
TEL+421 2 555 68 622
WEBhttp://corpora.sk
ADRESAZáhradnícka 68, 821 08 Bratislava
OTVÁRACIE HODINYPracovné dni: 07:00 - 17:00
|
|